Ako správne používať vodítka?

Nástroj, ktorý nás spája so psom...áno je to vodítko. Spôsob, akým ho používate, prezrádza vašu osobnosť a vzťah k vášmu psovi. Vodítko je nevyhnutným doplnkom na prechádzky mestom. Je dôležité používať vodítko, ktoré je vyrobené z odolného materiálu, pretože ho používame niekoľkokrát denne. Jeho ideálna dĺžka závisí od veľkosti psa: v mestskom prostredí je pre veľkého psa optimálna verzia 1-1,2 metra, pre malého psa môže byť praktickejšia dĺžka 1,5 m. Táto dĺžka je dostatočne bezpečna v rušnom mestskom prostredí, kde je dôležité, aby sa náš pes príliš nevzďaľoval od nás a neprekážal ostatným na ulici. Okrem dĺžky vodítka treba zvážiť aj šírku a veľkosť karabíny. Pre malého psíka je vhodné 14 milimetrov široké vodítko s menšou karabínou, aby nebola pre psa príliš ťažká. Naproti tomu pre stredne veľkého psa sa odporúča šírka 20mm, so silnejšou karabínou. Prezrite si našu ponuku vodítok a vyberte si to, ktoré vám najviac vyhovuje! Predtým, ako pôjdete na prechádzku, vždy sa uistite, že je vodítko neporušené. Pri pripájaní karabíny na postroj alebo obojok sa tiež uistite, že ju pripevníte na naozaj dobré miesto. Ak je to možné, držte vodítko oboma rukami, najmä ak prechádzate rušnou cestou alebo prechádzate napríklad davom ľudí. Ak váš pes kráča po vašej ľavej strane, slučkový koniec vodítka (pútko) by ste mali mať vo vašej pravej ruke a ľavou rukou ho držte trochu nižšie, aby bolo bezpečné. Vodítko správnej dĺžky potom visí voľným oblúkom medzi vami dvoma (viď,foto nižšie).
Správne zaobchádzanie s vodítkom je obzvlášť dôležité, ak sa váš maznáčik niečoho bojí a snaží sa vycúvať z postroja. V tomto prípade nikdy nenaťahujte vodítko a nestavte sa tvárou k psovi. Ak je váš maznáčik často neistý alebo vystrašený, je dobré vodítko pripevniť na chrbát (postroj) a obojok súčasne. Na tento účel je ideálne dvojité karabínové vodítko alebo ako ho poznáme - prepínacie vodítko - dostupné aj v našej ponuke. Ak pri prechádzke na vodítku narazíte na iného psa, nikdy tam svojho psa nepúšťajte bez opýtania. Je možné, že druhý pes nemá rád spoločnosť, môže mať slabý zrak, a preto je citlivý alebo z nejakého iného dôvodu nechce majiteľ pustiť iných. Preto sa v tomto prípade snažte prejsť so psom na opačnú strane (neváhajte si vziať odmenu alebo hračku, aby ste uľahčili upútanie pozornosti vášho psa).
DÔLEŽITÉ: Nikdy nenechávajte svojho psa na vodítku bez dozoru! Môže sa zamotať alebo znudy môže vodítko poškodiť, dokonca ho rozžuť. Už ako šteňa by sme mali nášho psa naučiť nehrýzť vodítko, keď sa s ním prvýkrát začne hrať pri prechádzke. V opačnom prípade môže byť pes náchylnejší na žuvanie vodítok. Ak váš maznáčik rozhrýzol vodítko a kúsky mu chýbajú, je dobré ihneď navštíviť veterinára. Ak chcete pomôcť pri lekárskej diagnóze, vezmite si so sebou rozžuvané vodítko.