Od ťažného až po mestský postroj - trošku histórie.

Niet pochýb o tom, že pes je najvernejší spoločník človeka. Po tisícročia sa podieľal na podpore práce svojho majiteľa, a preto potreba vybavenia prišla skoro. Ale ako sme sa dostali od ťažného postroja k postroju pre mestských psov? Najprv museli psy ťahať náklad, čo sa podobne ako u koní, vykonávalo pomocou viacerých postrojov. História vývoja postrojov je do značnej miery spôsobená činnosťou skýtskych, hunských a maďarských jazdeckých národov, ale nemožno spochybniť úlohu indiánskych národov žijúcich v chladnom podnebí.

Až do prvej svetovej vojny sa pozornosť sústreďovala na optimalizáciu ťahu psov, no bolo legálne, že okrem fyzickej sily mohli človeku slúžiť aj iné schopnosti. Skvelá orientačná schopnosť psa prišla s výhodami dnešnej techniky, takže na vojne plnili kuriérske úlohy s dôstojným vybavením, ktoré malo skladovaciu funkciu. Do konca 1. svetovej vojny sa používali aj postroje pre vodiacich psov, cvičených pre vojakov s poranením očí. Vodiace psy sú dodnes vynikajúcimi príkladmi najvyššej úrovne spolupráce medzi človekom a psom. Objavili sa tak špeciálne úlohy, s nimi špeciálne postroje a v dôsledku toho vývoj, ktorý sa zameral na ďalšie komponenty založené na postrojoch pre psov. Úložnú funkciu zabezpečujú bočné tašky pripevnené na postroji pre psa, pričom pre psovoda má stále veľký význam rukoväť na vodiacom postroji. Primárnym využitím psích postrojov sa stalo mesto a v poslednej tretine 20. storočia sa stal pes chovaný v meste obľúbeným fenoménom. Namiesto vzájomnej závislosti medzi záprahovými psami a ľuďmi, sa vo vzťahu človeka a psa stala dominantná silná citová väzba. Človek chcel so psom tráviť stále viac času a tak bolo potrebné množstvo novej výbavy pre psov.

Rôzne verzie postrojov a obojkov sa stali nevyhnutnou súčasťou každodenného života a ich vzhľad formoval stále sa zrýchľujúci a módny mestský život. Používanie postrojov sa stalo bežným až koncom 20. storočia. Čoraz viac krajín vyžaduje používanie postrojov pri výcviku a práci služobných psov. Samozrejme, že najskôr nedosiahli po estetickej a úžitkovej stránke prah podnetov mestských hobby psíčkarov, v ich prípade bol obojok akceptovaný. Dá sa konštatovať, že až do konca 20. storočia postroje neponúkali chovateľom psov žiadny výrazný estetický zážitok ani praktické riešenie, ktoré by spôsobilo ich masové rozšírenie. Prelom si vyžiadal prelomový dizajn a funkcie, ktoré by sa dali využiť v mestskej doprave. Toto bolo realizované v posledných rokoch 20. storočia s príchodom „Power Postroj“. Malo nápadné, reflexné prvky, hrudný pás, ktorý sa dal jednoducho nastaviť pomocou suchého zipsu. Taktiež suchý zips, pomocou ktorého sa dali na postroj umiestniť ľubovoľné nápisy. Prvýkrát sa na postrojoch objavila precízne vyvinutá, sériovo vyrábaná rukoväť, ktorá predstavovala výraznú pridanú hodnotu z hľadiska vzhľadu a stability. Samozrejme, hovoríme o postroji pre psov JULIUS-K9®.

Vtedy si bežní psovodi začali uvedomovať základný účel a funkciu postroja pre psov. Je ideálny na vedenie, držanie, prípadne dvíhanie psa a je oveľa pohodlnejší ako obojok. V prvých dvoch desaťročiach 21. storočia si používatelia tiež viac uvedomili, že rôzne typy epitelu sú vďaka svojmu špeciálnemu dizajnu, určené na rôzne činnosti. Významná časť psov žije v meste. Okrem každodenných rýchlych prechádzok v meste im dokáže skrášliť život víkendový výlet. Pre obe aktivity je možné zvoliť vhodne skonštruovaný postroj pre psa, rovnako ako si majiteľ môže vybrať tú správnu streetovú alebo turistickú obuv pre daný účel.

Dnešným potomkom bývalých zvieracích postrojov, sú postroje v tvare Y. Tento typ postroja je skôr ideálnym doplnkom na túry a bežecké športy. A na každodenné, mestské nosenie je ideálny robustnejší,funkčný, dobre viditeľný postroj, ktorý sa predovšetkým dá ľahko a rýchlo nasadiť.

Zhrnutie úlohy mestských (POWER) postrojov:

  • Pomáha v zastavení, pribrzdení a pri asistencií psovi na schodoch alebo iných terénnych prekážkach
  • Dizajn postroja umožňuje pripevnenie príslušenstva, ktoré pomáha psovi pohybovať sa bezpečne
  • Zaisťuje dobrú viditeľnosť psa
  • Poskytuje pocit bezpečia pre psov s pohybovými, zmyslovými, prípadne psychickým problémami (pre takýchto psov, je život v meste bohatom na podnety, veľkou záťažou a robustnosť popruhov poskytuje pocit bezpečnosti, kedže postroj prilieha k telu.
  • Rukoväťou postroja môžme držať psa pri sebe, čím sa vyhne situáciám neistoty (tuhosť a zakrivenie postroja môžu byť kľúčové aj v núdzových situáciách, kde je prvoradé zastavenie a kontrola psa)

Na jednej strane zostala zachovaná pracovná línia z minulosti, pričom sa zrodila aj nepostrádateľná výbava mestských psov. Rozhodnutie je v rukách majiteľa, aby vybral ten najoptimálnejší postroj, podľa spoločnej aktivity so psom.