Tak ako to je s tými postrojmi? Najkontroverznejšia téma...

Zhrnutie dvoch štúdií o postrojoch pre psov

V súčasnosti sa čoraz viac štúdií zaoberá vplyvom psích postrojov na pohyb psov. V tejto súvislosti bol 7. mája na webovej stránke http://doggearreview.com/article/norwegianvsshoulder/ uverejnený súhrnný článok na túto tému.
Ako píše autor článku, ide pravdepodobne o jednu z najkontroverznejších tém vo svete psích postrojov a žiaľ, seriózne firmy a veterinári sa snažia vymýšľať umelé argumenty a dokazovať svoju pravdu fotografiami a videami, ktoré jasne ukazujú, že používa sa nesprávna veľkosť postroja pre psa, postroj pre psa nie je dobre umiestnený na psovi alebo jednoducho experimentálne podmienky neboli optimálne, a potom podľa definície dospejú k nesprávnemu záveru, že postroj pre psa obmedzuje voľný pohyb ramená psa, čo zároveň spochybňuje vhodnosť postrojov nórskeho typu.
Autor článku sa odvoláva aj na nasledujúcu štúdiu:

Štúdia Britskej veterinárnej asociácie
https://www.caninesports.com/uploads/1/5/3/1/15319800/lafuente_effects_of_harnesses.pdf
Účelom štúdie je porovnať vplyv „obmedzujúcich“ a „neobmedzujúcich“ postrojov pre psov na pohyb psa pri chôdzi a kluse na bežiacom páse.
Štúdia uvádza, že pre všetky typy postrojov pre psov do určitej miery obmedzujú voľný pohyb psa. Čo bolo pre vedcov prekvapením, bolo, že postroje pre psov považované za obmedzujúce obmedzujú pohyb ramena psa oveľa menej, ako sa očakávalo, ako postroje považované za neobmedzujúce. To znamená, že "zatiaľ čo neobmedzujúci postroj obmedzoval pohyb ramena o 4,73° pri chôdzi a 9,31° pri kluse, obmedzujúci postroj obmedzil pohyb ramena o 2,16° pri chôdzi a 4,32° pri kluse - obmedzený o." Výskumníci poukazujú na to, že tento výsledok bol neočakávaný, pretože predpokladali, že postroje považované za obmedzujúce sú tie, ktoré vo väčšej miere obmedzujú voľný pohyb pliec psa: výsledok experimentu - ako píšu - je v rozpore so všeobecnými poznatkami. o postrojoch považovaných za obmedzujúce a s rozšíreným negatívnym názorom, preto by považovali za dôležité prehodnotiť názory na postroje, ktoré sa považujú za obmedzujúce.

Výskumný tím skúmal výsledky v prípade deviatich psov a pripúšťa, že testy na bežiacom páse by sa mali vykonávať dôkladnejšie s pripravenejšími psami. Tiež naznačujú, že pri skúmaní obmedzujúcej úlohy postrojov by sa mal brať do úvahy aj pohyb srsti psa.


Súvisiace štúdie:
https://www.seattletimes.com/life/lifestyle/the-science-behind-a-wet-dogs-shake/
https://www.nature.com/news/scientists-do-the-wet-dog-shake-1.11177

Komentár vynálezcu psieho postroja Gyulu Sebőa:

Ako vývojár postrojov pre psov v podstate nechápem, prečo výskumy nehľadajú úlohy týkajúce sa základných funkcií postroja pre psov, keďže trh je plný odpadkov, ktorých používanie je plné rizík.
Všeobecnou úlohou postroja pre psa je nahradiť obojok. Chráni krk a zabezpečuje voľné dýchanie, pričom ovládateľnosť a schopnosť udržať psa pod kontrolou zostáva optimálna. Prečo odborníci neskúmajú, koľko psích postrojov túto základnú požiadavku vôbec nespĺňa?