Univerzitný výskum za postrojmi - čítajte!

Používanie postrojov namiesto obojkov nabralo na sile koncom 90. rokov, aj pod vplyvom ochrancov zvierat. Postroje boli pôvodne modelované podľa postrojov pre ťažné zvieratá. Spočiatku bola funkcia podobná, no dnes je kontrola chôdze a šetrenie tela naozaj dôležitejšie. Vďaka odľahčeniu krku sa postroje pre psov stali mimoriadne obľúbenými medzi bežnými psovodmi. Podobne ako konské postroje, aj postroje pre psov možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

  1. takzvané "Y postroje" (kumety, ramenné postroje)
  2. takzvané "I postroje" alebo "prsné postroje“.

Oba typy postrojov majú rôzne modely, ako sedlové, podšité, nepodšité, širšie a celkom úzke riešenia. Väčšina majiteľov psov, ktorí používajú postroje, nasadí postroj svojmu psovi na 1-2 hodiny, na dennú prechádzku. Na tento účel sú tieto dva tipy postrojov dokonale vhodným a užitočným vybavením. Zatiaľ čo Y-postroje sú ideálne na čo najlepšie využitie ťahacej sily, zatial "I postroje" sú ideálne na udržanie a obmedzenie psa. Nie je teda náhoda, že Y-postroje sa stali obľúbenými pri psích športoch. Naproti tomu postroje, ako sú POWER postroje, pomáhajú pri každodenných prechádzkach a v mestskej doprave.

Je dôležité poznamenať, že oba tipy majú nevýhody voči druhej. Kým "Y" postroje - najmä v krátkej verzií - dokážu pri vytvorení väčšej ťažnej sile, tlačiť na líniu krku psa, kým pri "I" postrojoch sa hrudná časť popruhu môže nasunúť na predné nohy. Na prekonanie týchto nevýhod, je pri kúpe prvoradým hľadiskom

  • správny výber veľkosti a nastavenie postroja
  • zohľadnenie povahy psa
  • určiť si psiu aktivitu, ktorú chcete vykonávať.

POWER postroj: ideálny na udržanie kontroly

Julius-K9®, ako najväčší európsky výrobca postrojov, sa snaží testovať a vyvíjať oba typy postrojov pomocou vedeckých metód. Za týmto účelom experti budapeštianskej Technickej a ekonomickej univerzity preskúmali svetovo uznávaný postroj, pod názvom "POWER". Cieľom vedcov bolo zistiť, ako na psov pôsobí nosenie postroja, ktorý sa používa už tisíce rokov. Odborníci analyzovali pohyb psov, pomocou špeciálneho 18-kamerového systému snímania pohybu. Psy sa museli pohybovať bez postroja a v postroji na bežiacom páse alebo na zemi. Skúmal sa aj pohyb psov bez vodítka a s držaním na vodítku. Štúdia zahŕňala päť psov, rôznych veľkostí a stavieb, v rozmedzí od niekoľkých kilogramov Yorkshirského teriéra po 50 kilogramového Cane corso. Odborníci sledovali, ako vysoko psy dvíhajú labky pri kroku, ako dlho kráčajú a či sa mení šírka kroku.

Výsledky jasne ukazujú, že samotné nosenie postroja POWER nemá na chôdzu psa žiadny vplyv a vôbec ho neovplyvňuje. V postrojoch Julius-K9® sa teda pes pohybuje, akoby na sebe nič nemal. Na vodítku sa však situácia zmenila. V prípade, že bolo vodítko napnuté, psy prešli na pomalšiu chôdzu po zemi. Tento výsledok môže tiež podporiť, že postroje POWER sú optimálne na obmedzenie pohybu psa v mestskom alebo stresujúcom prostredí. V tomto je nápomecná aj stabilná rukoväť. Očakáva sa, že trend v oblasti psieho vybavenia, ktorý je zrejmý už aj v prípade ľudského oblečenia, sa bude zosilňovať. Tak ako ľudia už nenosia streetovú obuv na turistiku, aj psy majú možnosť využiť rôzne postroje na rôzne aktivity. V tomto duchu sa zrodil aj LONGWALK postroj, ideálny na dlhé vychádzky a na dlhšie túry. Pretože ak chceme so psom chodiť naozaj všade, je dôležité vybrať si správny postroj na správnu aktivitu.

Odporúčané produkty3