top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • Youtube
  • X
  • TikTok
logo jk9

AKO PREŽIŤ LETO A HORÚČAVY SO PSOM?

Keď letné slnko začne neúprosne spaľovať a teploty stúpajú, je dôležité, aby sme sa postarali nielen o seba, ale aj o našich štvornohých priateľov. Psy sú citlivé na vysoké teploty a potrebujú našu pomoc, aby sa udržali v pohode a bezpečí. Tu je niekoľko praktických tipov a rád, ako ochrániť vášho psa počas horúčav.1. Dostatočný prístup k vode

Rovnako ako ľudia, aj psy potrebujú dostatok tekutín, aby zostali hydratované. Uistite sa, že váš pes má vždy prístup k čistej a čerstvej vode. V horúcich dňoch meníme vodu častejšie, pretože sa rýchlejšie zohreje a môže sa kontaminovať.

Tip: Zvážte pridanie niekoľkých kociek ľadu do misy s vodou, aby zostala chladná dlhšie.


2. Vytvorte chladné útočisko

Vytvorenie chladného útočiska je kľúčové. Ak máte záhradu, postavte psíkovi prístrešok alebo mu umožnite prístup do garáže či iného chladnejšieho priestoru. Ak bývate v byte, zabezpečte chladné miesto v interiéri, kde pes môže odpočívať – napríklad kúpeľňa či miestnosť s klimatizáciou. Použite ventilátory na zabezpečenie prúdenia vzduchu.


3. Vyhnite sa prechádzkam počas najhorúcejších hodín

Chôdza po rozhorúčenom asfalte môže byť pre psie labky veľmi bolestivá. Nielenže sa môžu popáliť, ale aj samotný pohyb v horúčave je pre psa náročný. Ideálny čas na prechádzky je skoro ráno alebo neskoro večer, keď je teplota nižšia. V prípade obzvlášť horúcich dní možno prechádzky ešte skrátiť.


4. Používajte ochranné pomôcky

Existujú rôzne výrobky, ktoré môžu vášmu psovi pomôcť zvládať teplo. Ochladzujúce vesty, obojky a podložky sú skvelými pomocníkmi. Tieto výrobky sú navrhnuté tak, aby absorbovali a uvoľňovali teplo, čím pomáhajú vášmu psovi udržať telesnú teplotu v normálnych medziach.


5. Nikdy nenechávajte psa v zaparkovanom aute

Toto pravidlo by malo byť vytesané do kameňa. V zaparkovanom aute sa teplota môže rýchlo zdvihnúť na smrteľne vysoké hodnoty, a to aj s otvorenými oknami. Len niekoľko minút v takomto prostredí môže byť pre psa fatálne. Ak musíte niekam ísť a váš pes nemôže ísť s vami, najlepšie je ho nechať doma.


6. Sledujte varovné príznaky prehriatia

Psy môžu trpieť úpalom rovnako ako ľudia. Medzi príznaky prehriatia patria nadmerné slinenie, ťažké dýchanie, letargia, zvracanie a červené alebo bledé ďasná. Ak si všimnete niektorý z týchto príznakov, okamžite psa preneste do chladnejšieho prostredia a ponúknite mu vodu. V prípade zhoršenia stavu čo najskôr kontaktujte veterinára.


7. Zábavné aktivity v chlade

Ak chcete svojmu psovi spríjemniť horúce dni, zvážte rôzne zábavné aktivity, ktoré ho udržia v chlade. Napríklad môžete naplniť nafukovací bazén vodou, kde sa pes môže schladiť a zároveň hrať. Ak máte záhradu, môžete použiť rozprašovač vody alebo hadicu na vytvorenie osviežujúceho dažďa.


8. Zabezpečte správnu stravu

Ľahká a výživná strava môže tiež pomôcť vášmu psovi zvládnuť horúčavy. Ťažké a tučné jedlá môžu zaťažovať tráviaci systém. Ideálne sú ľahko stráviteľné krmivá s vysokým obsahom vody. Niektorí majitelia psov dokonca pripravujú domáce zmrazené pochutiny – napríklad mrazený jogurt s kúskami ovocia.


9. Nezabúdajte na pravidelný grooming

Pravidelný grooming je v horúčavách dôležitý. Odstránenie prebytočnej srsti pomáha zlepšiť prúdenie vzduchu a udržať psa chladnejším. Avšak buďte opatrní, aby ste psa neostrihali príliš nakrátko, pretože vrstva srsti tiež chráni pred slnkom.Starať sa o psa počas horúcich letných dní môže byť náročné, no s týmito radami zabezpečíte, že váš psík bude šťastný a zdravý. Nezabúdajte, že váš pes je členom vašej rodiny a zaslúži si tú najlepšiu starostlivosť. Stačí trocha pozornosti a plánovania a spolu zvládnete aj tie najteplejšie dni. Doprajte svojmu psovi bezpečné a príjemné leto!


Na záver si pozrite naše video, ako dostať psa do vody pomocou skvelej pomôcky :)

35 views0 comments

Comments


bottom of page